W 1988 r. rozpoczęły się bardzo ważne dla cymbalistów turnieje w Gryfinkie k. Szczecina. W pierwszej edycji tej imprezy w nazwie występowali cymbaliści, jednak w późniejszych latach były to już turnieje instrumentalistów ludowych. Miałem niezwykłą przyjemność oglądania archiwalnego, wielogodzinnego zapisu video z tej imprezy. Duża liczba cymbalistów wileńskich, indywidualny styl gry, piękne instrumenty. Te cenne nagrania powodują, że człowiek przenosi się w czasie ćwierć wieku wstecz. Zapowiedzi poszczególnych wykonawców, emocje towarzyszące im na scenie, atmosfera wspólnego grania i rozmów poza konkursem, wykład na temat budowy cymbałów oraz dyskusje z nim związane. Bezcenne!
Dlaczego Gryfino? Właśnie w pobliżu Gryfina, po tzw. repatriacji, osiedliła się część cymbalistów z Kresów Wschodnich. Wśród nich znajdowali się: Wacław Suzynowicz z Wełtynia, Wincenty Zioła z Góralic, Stanisław Michniewicz i Marian Tyczko z Mieszkowic, Władysław Jakubowski z Żelechowa i Edward Mojsak z Gryfina - pomysłodawca i organizator turniejów.
W I Turnieju Cymbalistów w 1988 r. wzięło udział 34 cymbalistów z siedmiu ówczesnych województw oraz trzy kapele z woj. szczecińskiego, które w swoim składzie posiadały cymbały. W kolejnym roku odbył się II turniej w Gryfinie, na który oprócz cymbalistów zaproszono również innych instrumentalistów (łącznie 31 wykonawców). Stąd zmiana nazwy na Turniej Instrumentalistów Ludowych. W trzecim turnieju w 1990 r. zaprezentowało się 11 seniorów, 9 juniorów i dwie kapele. W kolejnym roku można było wysłuchać 27 cymbalistów. W następnych odsłonach turnieju liczba młodych cymbalistów zaczęła przewyższać liczbę seniorów, co wynikało z przyczyn naturalnych.
Turnieje gryfińskie dały możliwość zaprezentowania się cymbalistom wileńskim (i nie tylko), nawiązania znajomości, wymiany doświadczeń, zainteresowania cymbałami młodzieży. Dla niektórych cymbalistów były to niezwykle ważne, życiowe wydarzenia związane nie tylko z samym występem, ale i daleką podróżą do Gryfina. Ostatni Turniej Instrumentalistów Ludowych odbył się w 1998 r.
Występy niektórych cymbalistów w Gryfinie możemy obejrzeć na płytach DVD dołączonych do książki prof. Piotra Dahliga "Cymbaliści w kulturze polskiej".
W nawiązaniu do dawnych turniejów w Gryfinie, od 2017 r. w Szczecinie odbywają się Turnieje Muzyków Prawdziwych. Są one jednak dalekim echem gryfińskich turniejów.
Józef Iwanowski (Kapela z Sulim) |
Piotr Dahlig podczas nagrywania uczestników |
Józef Krupski i Andrzej Zajko |
Antoni Bukiej |
Wykaz uczestników I Turnieju Cymbalistów |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz