14 paź 2024

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Instrumentalnego "Griežynė" 1992

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Instrumentalnego "Griežynė" jest najstarszą w regionie wschodniego Bałtyku (przez długi czas była jedyną) imprezą tego gatunku na Litwie, odbywającą się w Wilnie co dwa lata. Festiwal został wymyślony i zrealizowany w 1992 r. przez miłośników folkloru instrumentalnego - Algirdasa Klovę, Onę Šaltytė i Arūnasa Lunysa. Nazwa „Griežinė” nie została wybrana przypadkowo. Skrzypce popularnie nazywane są griežynė, a przecież jest to jeden z głównych instrumentów muzyki ludowej nie tylko na Litwie.

Celem festiwalu jest zapoznawanie litewskiej publiczności z muzykami ludowymi różnych narodów, ich instrumentami i muzyką tradycyjną, a także pokazywanie autentycznej litewskiej tradycji muzycznej. Na „Griežynė” grali przedstawiciele: Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Polski, Finlandii, Anglii, Szwecji, Norwegii, Danii, Peru, Irlandii, Walii, USA, Włoch, Grecji, Japonii, Iranu, Turcji, Chin, Węgier i innych krajów.

Na pierwszej w historii edycji tego festiwalu w 1992 r. pojawiła się m.in. Kapela z Sulim (z cymbalistą Józefem Iwanowskim) oraz cymbalista Andrzej Zajko. Miał tu również zagrać mój dziadek, cymbalista Józef Krupski, ale niestety zmarł dwa miesiące wcześniej.

Zachowały się nagrania z "Griežynė" z 1992 r., które zostały wydane dwa lata później na kasecie magnetofonowej. Możemy zatem posłuchać jak wspaniale publiczność przyjęła zarówno Kapelę z Sulim, jak i Andrzeja Zajko:

Okładka kasety magnetofonowej wydanej w 1994 r.

Wykonawcy, którzy znaleźli się na kasecie

Pamiątka z festiwalu przywieziona przez Andrzeja Zajko


2 komentarze: