18 sie 2017

Tajemniczy cymbalista z pocztówki

Z okazji 40. Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, organizator tej imprezy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, wydał piękną, okolicznościową pocztówkę. Zdjęcie, które posłużyło jako ilustracja, zostało wykonane w 1979 r. podczas występu pewnego cymbalisty. Niestety nie wiadomo dokładnie, który cymbalista znalazł się w kadrze, ale myślę, że z powodzeniem można to ustalić.

Pocztówka
Wstępnie wytypowałem 7 cymbalistów, głównie tych, których wiele lat temu zlokalizowała Maryna Okęcka-Bromkowa, i drogą eliminacji, śledząc ich występy, wyłoniłem zwycięzcę. Ponieważ nie ma informacji o uczestnikach jarmarku z 1979 r., powołując się na dane z poprzedniej edycji z 1978 r., wzięło w nim udział dwóch cymbalistów: Edward Holak i Konstanty Kuncewicz: http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Suwalski_Jarmark_Folkloru_w_W%C4%99gorzewie_-_1978

Na filmie Jana Racisa z jarmarku z 1981 r. jest prawdopodobnie cymbalista Edward Holak, z charakterystycznie wywiniętym kołnierzem koszuli, w taki sam sposób jak na pocztówce.

Po prawej w kapeluszu prawdopodobnie Edward Holak
Na jednym ze zdjęć w książce Piotra Dahliga jest Edward Holak z cymbałami. Po dokładnym przyjrzeniu się mają takie same podstawki, ścięcie na bokach i po 4 struny w paśmie.

Powiększenie z pocztówki
Cymbały Kuncewicza miały inną budowę. Tak więc z bardzo dużym prawdopodobieństwem jest to Edward Holak.


Edward Holak, zdjęcie z książki Piotra Dahliga "Cymbaliści w kulturze polskiej"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz