Konstanty Kuncewicz, urodzony 1 sierpnia 1903 roku w Woźnicach koło Wilna, pochodził z rodziny wiejskich muzykantów, która od pokoleń pielęgnowała tradycje muzyczne. Już jako dziecko zainteresował się grą na cymbałach - popularnym instrumencie w tym regionie - które opanował w wieku zaledwie ośmiu lat, czerpiąc nauki od ojca i starszego brata Wincentego. Rodzinna kapela Kuncewiczów, grająca m.in. na weselach, chrzcinach i wiejskich zabawach, była popularna w lokalnej społeczności.
Po II wojnie światowej, jak wielu Polaków z Wileńszczyzny, rodzina Kuncewiczów przeniosła się w nowe granice Polski, osiedlając się na Mazurach w miejscowości Sołdany koło Giżycka. Tam Konstanty, poza zajmowaniem się gospodarką, kontynuował grę na cymbałach, choć początkowo tylko dla sąsiadów i rodziny, przypominając sobie dawne melodie z młodości. W 1966 roku, po przekazaniu gospodarstwa na rzecz państwa i przejściu na emeryturę, przeniósł się do Giżycka, gdzie pracował jako stróż w Międzyszkolnej Bazie Sportów Wodnych.
Dzięki wydarzeniom folklorystycznym i przeglądom muzycznym Kuncewicz odzyskał drugą młodość jako muzyk ludowy. Od lat 70. XX wieku był jednym z nielicznych cymbalistów, którzy odpowiedzieli na apel radiowy Maryny Okęckiej-Bromkowej z olsztyńskiej rozgłośni Polskiego Radia. Regularnie występował na festiwalach folklorystycznych w Olsztynie, Kazimierzu Dolnym, Płocku, Suwałkach, Białymstoku, Warszawie, Rzeszowie i Lidzbarku Warmińskim.
Mieszkańcy Giżycka mogli go spotkać grającego na łące w parku przy plaży, przy rynku i innych miejscach tego pięknego miasta, gdzie stał się rozpoznawalnym artystą, znanym jako "dziadek Kuncewicz".
Konstanty Kuncewicz na plaży miejskiej, jez. Niegocin, Giżycko, 1970 r. fot. Maria Szarska, kolor. Piotr Krupski |
W 1979 roku Konstanty Kuncewicz został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga za kultywowanie tradycji muzycznych, co stanowiło ukoronowanie jego wkładu w polską kulturę ludową. Zmarł 15 maja 1980 roku w Giżycku.
Gry na cymbałach i wywiadu z Konstantym Kuncewiczem mogliśmy niedawno posłuchać w Polskim Radio Olsztyn w audycji Anny Minkiewicz-Zaremby "Lista Przebojów Muzyki Ludowej". A tu możemy posłuchać go w archiwalnej audycji Polskiego Radia z 1981 r.: https://www.polskieradio.pl/80/4198/Artykul/1321852
W tej audycji, oprócz Konstantego Kuncewicza, usłyszymy też Bronisława Dowgiałło i Jana Hołubowskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz