6 lis 2024

Konstanty "Dziadek" Kuncewicz

Konstanty Kuncewicz, urodzony 1 sierpnia 1903 roku w Woźnicach koło Wilna, pochodził z rodziny wiejskich muzykantów, która od pokoleń pielęgnowała tradycje muzyczne. Już jako dziecko zainteresował się grą na cymbałach - popularnym instrumencie w tym regionie - które opanował w wieku zaledwie ośmiu lat, czerpiąc nauki od ojca i starszego brata Wincentego. Rodzinna kapela Kuncewiczów, grająca m.in. na weselach, chrzcinach i wiejskich zabawach, była popularna w lokalnej społeczności.

Po II wojnie światowej, jak wielu Polaków z Wileńszczyzny, rodzina Kuncewiczów przeniosła się w nowe granice Polski, osiedlając się na Mazurach w miejscowości Sołdany koło Giżycka. Tam Konstanty, poza zajmowaniem się gospodarką, kontynuował grę na cymbałach, choć początkowo tylko dla sąsiadów i rodziny, przypominając sobie dawne melodie z młodości. W 1966 roku, po przekazaniu gospodarstwa na rzecz państwa i przejściu na emeryturę, przeniósł się do Giżycka, gdzie pracował jako stróż w Międzyszkolnej Bazie Sportów Wodnych.

Dzięki wydarzeniom folklorystycznym i przeglądom muzycznym Kuncewicz odzyskał drugą młodość jako muzyk ludowy. Od lat 70. XX wieku był jednym z nielicznych cymbalistów, którzy odpowiedzieli na apel radiowy Maryny Okęckiej-Bromkowej z olsztyńskiej rozgłośni Polskiego Radia. Regularnie występował na festiwalach folklorystycznych w Olsztynie, Kazimierzu Dolnym, Płocku, Suwałkach, Białymstoku, Warszawie, Rzeszowie i Lidzbarku Warmińskim.

Mieszkańcy Giżycka mogli go spotkać grającego na łące w parku przy plaży, przy rynku i innych miejscach tego pięknego miasta, gdzie stał się rozpoznawalnym artystą, znanym jako "dziadek Kuncewicz".

Cymbalista Konstanty Kuncewicz
Konstanty Kuncewicz na plaży miejskiej,
jez. Niegocin, Giżycko, 1970 r.
fot. Maria Szarska, kolor. Piotr Krupski

W 1979 roku Konstanty Kuncewicz został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga za kultywowanie tradycji muzycznych, co stanowiło ukoronowanie jego wkładu w polską kulturę ludową. Zmarł 15 maja 1980 roku w Giżycku.

Gry na cymbałach i wywiadu z Konstantym Kuncewiczem mogliśmy niedawno posłuchać w Polskim Radio Olsztyn w audycji Anny Minkiewicz-Zaremby "Lista Przebojów Muzyki Ludowej". A tu możemy posłuchać go w archiwalnej audycji Polskiego Radia z 1981 r.: https://www.polskieradio.pl/80/4198/Artykul/1321852

W tej audycji, oprócz Konstantego Kuncewicza, usłyszymy też Bronisława Dowgiałło i Jana Hołubowskiego.

Cymbalista Konstanty Kuncewicz
Fot. Leszek Zatorski, 1980 r. Grupa giżyckich twórców nieprofesjonalnych.
Od lewej: Stanisław Zatorski (rzeźba), Wacław Bochenko (metaloplastyka),
Helena Iwaszkiewicz (rzeźba), Konstanty Kuncewicz (cymbalista) i
Henryk Ragiel (opiekun grupy).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz